Czym się różni dentysta od stomatologa?

Czym się różni dentysta od stomatologa?

W dzisiejszym artykule poruszymy bardzo często spotykany temat różnic dotyczących stomatologów a dentystów. Być może właśnie jesteś zaskoczony, tym, że tak naprawdę są to dwie różne osoby. Na Twoje usprawiedliwienie mogę przyjąć, że zawody te różnią się nieznacznie i o pomyłkę tutaj nie jest trudno. Ze względu jednak na szacunek dla jednej grupy lekarzy, a także drugiej i ze względu również na nas samych, warto wiedzieć na ten temat coś więcej.

Dentysta a stomatolog – różnice

Dbanie o zęby, dla każdego człowieka jest bardzo ważne. Szczotkujemy je każdego dnia, nawet czyniąc to kilkukrotnie. Nie robimy sobie od tego przerw i z dokładnością dobieramy wszelkie produkty, które pomagają nam dbać o higienę jamy ustnej. Jednak nawet to nie jest w stanie w stu procentach uchronić nas przed próchnicą, czy uszkodzeniami zębów. Co, jednak kiedy to się wydarzy? Do kogo mamy się udać? Tu często pojawia się problem. Mamy do wyboru dwa rozwiązania, decydujemy się na dentystów albo na stomatologów. Często mylone i zamiennie stosowane określenie, w rzeczywistości określają dwa podobne do siebie, inne zawody. Kiedyś tak było, dziś w Polsce są one połączone w jeden zawód, który umożliwia nam leczenie zębów w szerokim zakresie. Dentysta ma określone pole manewru ściśle związane tylko i wyłącznie z zębami. Naprawa zębów, ich regeneracja, czy usunięcie i czynności bliżej z nimi związane. Z kolei stomatolog zajmuje się zębami, tak jak wyżej wymieniony dentysta, ale i również pomoże nam w problemie, który występuje w naszej jamie ustnej. Leczy on chore zęby, a także wszelkie tkanki, które znajdują się w naszych ustach. Oznacza to, że zakres jego prac jest dużo większy, aniżeli tradycyjnego dentysty. 

Wizyty stomatologiczne

Wizyty u lekarza, który pomoże nam zadbać o nasze zęby, powinny być systematyczne, a my nie powinniśmy o nich nigdy zapominać. Ich częstotliwość powinna wynosić, co najmniej dwa razy do roku, chyba że borykamy się z dużo większymi problemami, to takie wizyty powinny odbywać się dużo częściej. Jeżeli chcemy, aby nasze zęby były zachowane w jak najlepszej kondycji, powinniśmy o nie dbać od najmłodszych lat. Jak wiadomo, dzieci niechętnie chcą dbać o swoje zęby, ponieważ nie zdają sobie sprawy z konsekwencji ich działań, dlatego należy robić również w tym przypadku wszystko, aby to zmienić. Nie warto zaprzepaścić czegoś, tym bardziej, jeżeli wiemy, że będziemy tego, za parę, paręnaście lat żałować. Dlatego dbaj o zęby Ty i dopilnuj tego, aby Twoi najbliżsi to robili, ponieważ jest to bardzo ważne.