Implanty stomatologiczne znane są przede wszystkim osobom, które zmagają się z brakami w uzębieniu lub utratą zębów. Usunięcie zęba to ostateczność, jednakże niestety dotyka coraz większej ilości osób. Brak zębów to nie tylko estetyka, to przede wszystkim początek poważniejszych problemów, które mogą narastać wraz z upływem czasu i nie należy ich lekceważyć. Konsekwencjami braku uzębienia są przede wszystkim: nasilające się bóle głowy, problemy ze snem czy trudności w mówieniu. Pojawiające się problemy zależą oczywiście od konkretnych przypadków.
Uzupełnianie braków w uzębieniu zdecydowanie wpłynie na komfort życia i pozwoli zapobiec poważnym problemom w przyszłości. Jeśli zdecydujesz się na wykonanie implantów stomatologicznych, w pierwszej kolejności powinieneś udać się do lekarza na konsultację. Pacjenci, którzy oczekują największego komfortu, decydują się zazwyczaj na implanty stomatologiczne. Jest to rozwiązanie bezpieczne i możliwe do wykonania praktycznie u każdego.
Czym jest implant stomatologiczny?
Pod nazwą “implant” kryje się mały, wykonany zazwyczaj z tytanu i przypominający śrubę przedmiot. Implant wszczepia się w kość szczęki lub żuchwy. Jego zadaniem jest zastępowanie utraconego wcześniej uzębienia. Tytan to materiał, który jest bezpieczny dla naszego organizmu, nie wywołuje żadnych alergii, dzięki czemu proces gojenia przebiega zazwyczaj bez problemu i to w ciągu zaledwie kilku miesięcy. Implant pozwala na odbudowę protetyczną.
Wszczepienie implantu jest zabiegiem bezbolesnym, który przeprowadza się jednoetapowo. Po konsultacji implantologicznej, wyznacza się warunki do implantacji, a także kolejne etapy leczenia. Po wszczepieniu implantu, po około 3 miesiącach, następuje odbudowa protetyczna, a więc dobór odpowiedniej korony zębowej.
Jakie efekty daje zastosowanie implantów stomatologicznych?
Przede wszystkim możemy liczyć na efekt estetyczny, ponieważ dokonaliśmy rekonstrukcji uzębienia. Pozytywnie wpływa to na nasze samopoczucie, a także zwiększa samoocenę. Implanty stomatologiczne są praktycznie identyczne jak nasze naturalne uzębienie, a ich kolor dobierany jest do koron posiadanych przez nas zębów. Implant podczas żucia przenosi siły na kości szczęki lub żuchwy. Dzięki temu mamy pełną swobodę przeżuwania, a także codziennej higieny jamy ustnej. Zastosowanie implantów zapobiega zanikom kostnym, które mają miejsce w przypadku braków w uzębieniu. Implanty dają nam możliwość uzupełnienia braków po jednym zębie lub kilku zębów. Warto pamiętać, że uzupełnienie warto wykonywać w jak najkrótszym czasie po ekstrakcji zębów. W przypadku pacjentów, u których wystąpił zanik kości, zalecane jest przeprowadzenie leczenia z zastosowaniem materiałów kościotwórczych, które pozwolą na zapewnienie odpowiedniej podstawy dla implantów.