Wszystko, co powinieneś wiedzieć o implantach stomatologicznych

Wszystko, co powinieneś wiedzieć o implantach stomatologicznych

Implantologia to dziedzina stomatologii, która nieustannie się rozwija. Pozwala ona na odtworzenie zębów, które zostały utracone w wyniku różnych urazów, uszkodzeń czy niewłaściwego dbania o higienę jamy ustnej. Jeszcze do niedawna implantologia nie była tak rozpowszechniona, jak ma to miejsce w tej chwili. Dzięki temu zainteresowaniu, a także rozwojowi technologii, cena implantów zmalała, co sprawia, że dostępne są dla większego grona zainteresowanych. Dodatkowo wiele gabinetów stomatologicznych oferuje raty, które ułatwiają odzyskanie pełnego i zdrowego uśmiechu. 

Czym jest implant stomatologiczny?

Implant to wykonany z tytanu, sztuczny korzeń zęba. Z łatwością zastępuje miejsce zęba, który w wyniku uszkodzeń lub innych powikłań, musiał zostać usunięty. Implant umożliwia zamocowanie nowej korony zęba, bez niego nie byłoby to możliwe. 

Implant stomatologiczny umieszczany jest w kości poprzez wkręcenie. Po przyjęciu się implantu, dobiera się do niego koronę zębową, która dopasowana jest kolorem i teksturą do pozostałych zębów. Ważną informacja jest to, że implanty stomatologiczne mogą zastępować pojedyncze zęby lub całe łuki zębowe. 

Obecnie na rynku znaleźć można różne typy implantów stomatologicznych. Jednak najpopularniejsze z nich to implanty tytanowe. Implanty tego typu znane są już od 1965 roku, gdzie w Szwecji zostały zastosowane po raz pierwszy. Profesor Per Ingvar Branemark był prekursorem implantologii i to właśnie on zaprojektował implanty tytanowe, które mają być wyjątkowo trwałe i stosowane u większości pacjentów. 

Implant stomatologiczny jest niezauważalny. W nielicznych przypadkach trafić można na sytuację, gdy obszar szyjek zębowych zostaje odsłonięty i pokazuje kawałek implantu. 

Jak wygląda wszczepienie implantu?

Na początku warto dodać, że zabieg ten wymaga ingerencji chirurga, więc pacjenci ze względu na strach przed bólem i nieprzyjęciem implantu, często nie decydują się na niego. Pacjent, który chciałby wszczepić implant, musi mieć ukończone minimum 20 lat.  

Wszczepienie implantu odbywa się na jednej wizycie, która poprzedzona jest konsultacją implantologiczną. Podczas konsultacji wykonywane jest zdjęcie pantomograficzne, a w niektórych przypadkach nawet tomografia. Na tej podstawie lekarz ocenia warunki implantacji. Na tym etapie ustala się również dalsze etapy leczenia. Podczas wizyty wykonywany jest mały otwór w kości, w którym następnie osadza się tytanowy implant. Zabieg wszczepienia implantu jest całkowicie bezbolesny. Po zabiegu pacjent może wrócić do domu. Dopiero po minimum 3 miesiącach pacjent wraca do lekarza i dokonuje odbudowy protetycznej.

Więcej o implantach stomatologicznych znajdziesz w naszym kolejnym poście!