Jak wygląda założenie implantu stomatologicznego?

Jak wygląda założenie implantu stomatologicznego?

Implanty stomatologiczne stosowane są w celu uzupełnienia ubytków w naszym naturalnym uzupełnieniu. Założenie implantu składa się z trzech etapów. Pierwszym z nich jest wszczepienie implantu, kolejnym wkręcenie śruby gojącej, a ostatnim zamocowanie sztucznego zęba. Braki w uzębieniu niestety bardzo ograniczają nasz komfort, a w wielu przypadkach wpływają również na nasza atrakcyjność. Nie należy bać się ani zabiegu, w którym zakładany jest implant, ani samego implantu. Wygląda on identycznie jak naturalny ząb, daje nam pełen komfort przeżuwania i nie wymaga specjalnej higieny jamy ustnej. 

Wszczepianie implantu stomatologicznego jest zabiegiem chirurgicznym, który polega na wywierceniu otworu w kości. W wywiercony otwór, wkręca się implant stomatologiczny. Zanim jednak lekarz podejmie się zabiegu, musi ocenić, czy ilość tkanki kostnej w dziąśle jest wystarczająca do wprowadzenia implantu. Zdarzają się sytuacje, w których w wyniku utraty zęba, doszło również do zaniku kości. W takim przypadku to lekarz musi zadecydować o dalszym leczeniu. Zazwyczaj podejmuje się on na wytworzenie wymaganej ilości tkanki, która pozwoli na utrzymanie implantu. 

Wszystkim pacjentom, którzy stresują się wszczepieniem implantu z uwagi na ból temu towarzyszący, mówimy, że jest to zabieg  bezbolesny i wykonywany pod znieczuleniem. Jego czas zależny jest od przypadku. Po wszczepieniu implantu, chirurg stomatolog sprawdza, czy jest on stabilny, Jeśli jest, rana zostaje zaszyta. Proces gojenia się rany to również czas, w którym następuje zrośnięcie się sztucznego korzenia z kością. Jeśli chodzi o implanty w żuchwie, proces ten trwa około 3 miesięcy, a w przypadku szczęki jest on wydłużony i dochodzi do 6. 

Drugim etapem jest odsłonięcie implantu i wkręcenie w niego śruby gojącej. Chirurg przecina błonę śluzową, która znajduje się nad wszczepionym implantem i wkręca w nią śrubę gojącą. Śruba ma za zadanie przyspieszenie gojenia się błony śluzowej i wymodelowanie kształtu dziąsła, na które w przyszłości założona będzie korona protetyczna. Po 14 dniach od tego zabiegu można wykonać uzupełnienie protetyczne.

Ostatnim etapem jest pobranie wycisków oraz założenie sztucznej korony zęba. Lekarz pobierze od Państwa wyciski protetyczne, a następnie dobierze odpowiedni kolor korony. Na podstawie pobranego wycisku, w laboratorium zostaje wykonana korona zębowa. Ostatnia wizyta skupia się na przykręceniu łącznika do implantu i zamocowaniu korony protetycznej. 

Zabieg założenia implantu stomatologicznego warto wykonywać u sprawdzonego lekarza, który ma w tym temacie doświadczenie. Pozwoli to oszczędzić sobie niepotrzebnych dolegliwości bólowych, stresu, czasu, a także pieniędzy.