Kiedy warto wstawić implanty stomatologiczne i ile to kosztuje?

Kiedy warto wstawić implanty stomatologiczne i ile to kosztuje?

Implanty stomatologiczne to tematyka, którą zaczynam interesować się po utracie zębów. Utrata zębów jest bowiem problemem nie tylko natury estetycznej, ale przede wszystkim zdrowotnej. W czasach, gdy implantologia nie była tak rozwinięta, jak ma to miejsce dziś, rozwiązaniem przy utracie uzębienia były protezy ruchome lub stałe (tzw. mosty).

Nie było to rozwiązanie pozbawione wad. Świadomość pacjentów, a także stale rosnące oczekiwania sprawiają, że technologia związana z implantologią prężnie się rozwija, jednak rosną również jej ceny. 

Implanty mają za zadanie uzupełnić miejsce, w którym kiedyś był ząb. Implant jest pewnego rodzaju śrubką, którą umieszcza się w kości szczęki lub żuchwy. Zazwyczaj element ten wykonany jest z tytanu, dzięki czemu jest bezpieczny dla naszego organizmu i nie wywołuje żadnych alergii. W ciągu kilku miesięcy zrasta się z kością, a proces gojenia zazwyczaj przebiega bez żadnych komplikacji. 

Kiedy można założyć implanty stomatologiczne?

Wskazaniem do założenia implantów stomatologicznych są braki w uzębieniu. Nie tylko pojedynczych zębów, a nawet całkowitego bezzębia. Braki w uzębieniu wynikają z różnych przyczyn. Zazwyczaj wymienić wśród nich możemy: usunięcie zębów w wyniku postępujących zmian próchniczych czy niewykształcenie się zawiązków zębowych. Utrata zębów wiąże się ze stopniowym zanikiem kości, co może prowadzić do zaburzeń zgryzu, nawracających bólów głowy, a nawet zmiany kształtu twarzy.

Czy implanty stomatologiczne są bezpieczne?

Wielu pacjentów zastanawia się, czy założenie implantów stomatologicznych jest dla nich bezpieczne. Faktem jest, że w zdecydowanej większości przypadków, implanty nie ulegają odrzuceniu po pięciu latach od ich wszczepienia. Jeśli implant został założony prawidłowo i zintegrował się z kością, może służyć nam bezproblemowo do końca życia. Ważne jest to, żeby przed samym założeniem implantu, wykonać szczegółową diagnostykę, w której zawiera się zdjęcie RTG. Chodzi o potwierdzenie naszego stanu zdrowia, a także warunków do założenia implantu.

Ile kosztuje założenie implantów stomatologicznych?

Jeśli chodzi o cenę założenia implantu stomatologicznego, to jest to kwestia bardzo indywidualna i zależy od wielu czynników. W gabinecie stomatologicznym Medicadent we Wrocławiu, wszczepienie implantu Straumann SLA zaczyna się od 2650 zł. Oczywiście naszą przygodę zaczynamy od konsultacji implantologicznej, której koszt mieści się w przedziale od 80 do 150 zł.