Żółty, niezbyt estetyczny odcień zębów to odwieczny problem wszystkich palaczy. Każdy wie, jak destrukcyjny wpływ ma nikotyna na szkliwo – nie tylko je osłabia i powoduje większe prawdopodobieństwo ubytków, ale też je odbarwia i sprawia, że przestaje ono dobrze wyglądać. Dlaczego zęby żółkną? Powodów, przez które niektórzy nie mogą pochwalić się śnieżnobiałym uśmiechem jest jednak znacznie więcej. Zamiast więc stosować wybielające pasty, płyny i inne wynalazki, należy zwalczyć te przyczyny, by ponownie emanować pięknym odcieniem uzębienia.
Dlaczego zęby żółkną?
Wraz z upływem czasu ludzki organizm zaczyna po prostu się starzeć i zmianie ulegają wszystkie jego elementy. Nie chodzi tu tylko o skórę. Zmarszczki są oczywiście podstawowym objawem starzenia się, jednakże upływ czasu uwidacznia się także w uzębieniu. Szkliwo, osłaniające zęby, zaczyna słabnąć i robi się coraz cieńsze. Wskutek tego procesu traci swój pierwotny odcień i zaczyna przyjmować ciemniejszą, nieestetyczną barwę. Drugą przyczyną zmiany koloru zębów jest oczywiście palenie papierosów. Nikotyna to prawdziwy zabójca dobrego wyglądu. Powoduje szybsze starzenie się skóry, dlatego też wieloletni palacze najczęściej prezentują się starzej aniżeli ich niepalący rówieśnicy. Mają więcej zmarszczek i gorszą elastyczność naskórka. Inaczej wyglądają także ich zęby – zazwyczaj występują na nich liczne przebarwienia, najczęściej w kolorze czarnym, rzadziej w żółtym. Uzależnieni od nikotyny nigdy nie będą mogli pochwalić się perfekcyjną prezencją szkliwa. No chyba, że przynajmniej raz w miesiącu skorzystają z profesjonalnych zabiegów wybielających, które niestety przy okazji uwrażliwiają szkliwo i zwiększają prawdopodobieństwo ubytków.
Niedostateczna higiena jamy ustnej
Kolejnym powodem niedostatecznie białej barwy zębów może być po prostu niewłaściwa higiena jamy ustnej. O zęby trzeba dbać – w przeciwnym wypadku nigdy nie będą one idealnie wyglądać. A niestety Polacy mają tendencje do zapominania o chociażby codziennym szczotkowaniu czy regularnych wizytach w gabinetach stomatologicznych. Zęby należy myć natomiast przynajmniej dwa razy dziennie, a dentystę odwiedzać chociażby raz na pół roku. To absolutne minimum pielęgnacyjne.
Oczywiście istnieje wiele sposobów poprawiających kiepski kolor zębów, jednakże jedynie maskują one objawy znacznie poważniejszych problemów. To przyczynę nieestetycznego zabarwienia należy wyeliminować, aby raz na zawsze doprowadzić swój uśmiech do perfekcyjnego stanu. Koniecznie okazuje się tutaj rzucenie papierosów oraz zadbanie o właściwą pielęgnację jamy ustnej.