Chyba każdy marzy o idealnie białym uśmiechu. Bo to właśnie zęby potrafią być najwspanialszym atutem ludzkiego wyglądu. Niestety – wiele złych nawyków, jak chociażby palenie papierosów czy niedbała codzienna pielęgnacja, może pogarszać prezencję uzębienia, przede wszystkim przyciemniając lub zażółcając odcień szkliwa. Z tego powodu na rynku pojawiają się coraz to ciekawsze preparaty przeznaczone do wybielania zębów. Po które z nich warto więc sięgnąć, a które lepiej sobie całkowicie odpuścić? Jak najlepiej wybielić zęby?
W pierwszej kolejności – wizyta u dentysty
Zanim ktokolwiek wyda pieniądze na reklamowane w telewizji paski czy polecane przez gwiazdy pasty wybielające, powinien raczej udać się do gabinetu stomatologicznego w celu sprawdzenia stanu uzębienia. Może się bowiem okazać, że przyciemniony kolor szkliwa wynika z uzbierania się nadmiaru kamienia nazębnego. Trzeba się go pozbyć. Na forach internetowych niektórzy podają nawet domowe sposoby na usunięcie kamienia nazębnego, twierdząc, że skutecznie zadziałają na niego chociażby codzienne płukanki olejem kokosowym lub szczotkowanie zębów rozcieńczonym węglem aktywnym. Metody te nie są jednak do końca bezpieczne, dlatego zamiast kombinować, lepiej ściągnąć kamień w gabinecie stomatologicznym. Raz do roku pacjenci mogą skorzystać z tej usługi zupełnie za darmo w ramach współpracy z NFZ. Normalnie kosztuje ona w okolicy 200-400 złotych w zależności od renomy kliniki.
Jak najlepiej wybielić zęby?
Jeżeli jednak po ściągnięciu kamienia okaże się, że zęby dalej są miejscami ciemniejsze lub pożółknięte, warto będzie przetestować kilka najpopularniejszych metod wybielających. Tą najchętniej stosowaną jest oczywiście mycie zębów pastami wybielającymi. Niektóre z nich działają naprawdę świetnie. Już po kilku dniach generują pierwsze dobre efekty, które zauważalne są gołym okiem. Najlepsze z past wybielających potrafią rozjaśnić kolor szkliwa nawet o dwa tony, jednakże należy pamiętać o tym, że nie wolno ich stosować dłużej niż przez maksymalnie dwa tygodnie. Pasty tego rodzaju charakteryzują się bowiem wysokim wskaźnikiem ścieralności – wybielają zęby poprzez delikatnie ścieranie szkliwa, dlatego stosowane w nadmiarze mogą doprowadzić do nadwrażliwości zębów. Jeżeli podczas kuracji wystąpią bóle zębów bądź dziąseł, pastę należy niezwłocznie odstawić i powrócić do delikatnych preparatów czyszczących.
Tak naprawdę tylko jedna metoda pozwala na trwałe i wysoko efektywne wybielenie zębów. Jest nią profesjonalny zabieg stomatologiczny. Metoda dość droga, kosztująca nawet do kilku tysięcy złotych, ale gwarantująca niezwykłe rezultaty.