Powstało już mnóstwo mitów na temat zabiegu wybielania zębów. Nawet ci, którzy nigdy z niego nie korzystali, śmiało wyrażają swoje opinie na jego temat i tym sposobem odciągają od niego innych wrażliwców. Twierdzą, że wybielanie zębów zawsze boli i niesie ze sobą wiele przykrych konsekwencji. A jak to jest naprawdę? Jak w rzeczywistości wygląda ten zabieg i czy rzeczywiście powoduje nieprzyjemne doznania podczas sesji w gabinecie?
Zęby można wybielić profesjonalnie na dwa sposoby
Pierwszy polega na stosowaniu tzw. nakładek nocnych. Podczas wstępnej wizyty w gabinecie stomatologicznym dentysta dokonuje odcisku uzębienia, by następnie dopasować do niego idealne nakładki. To cieniutkie, wykonywane ze specjalistycznych materiałów plasterki. W trakcie drugiej wizyty objaśnia się pacjentowi, w jaki sposób ma z nich korzystać i wstrzykuje się mu specjalistyczny żel, który pomaga w aplikacji preparatu. Kuracja trwa od kilku dni do nawet dwóch tygodni. W jej trakcie pacjent musi codziennie zakładać wykonane dla niego nakładki albo na noc, albo na kilka godzin w ciągu dnia. Po zakończonej kuracji udaje się na wizytę kontrolną, by lekarz mógł ocenić rezultaty wybielania. Zazwyczaj są one dość dobre, jednakże jeszcze lepsze i przede wszystkim szybsze efekty gwarantuje jednorazowe wybielanie zębów w gabinecie. To metoda droższa, aczkolwiek wykazująca się lepszym działaniem.
Jak działa wybielanie zębów – czy to boli?
Najczęściej jednak pacjenci obawiają się tego, że wybielanie zębów będzie ich boleć. A czy jest to prawda? Niestety, ale częściowo tak. Zabieg wybielania nie jest zupełnie obojętny dla wrażliwych pacjentów. Już podczas jego wstępnego etapu, czyli przy usuwaniu kamienia nazębnego, niektórzy pacjenci skarżą się na nieprzyjemne odczucia, których zwykle nie można złagodzić środkami znieczulającymi. Nie można jednak powiedzieć, że wybielanie sprawia jakiś wyjątkowo duży ból. Ogólnie rzecz biorąc nie jest to zabieg bolesny, tyle że po prostu nieprzyjemny. Dużo cięższe do przeżycia bywają późniejsze konsekwencje wybielającej kuracji. Przez nią zęby często stają się nadwrażliwe, a wtedy mogą reagować bólem na bardzo zimne czy gorące dania lub napoje.
Aby mieć pewność, że zabieg wybielania zębów został wykonany w prawidłowy i przede wszystkim bezpieczny sposób, na pewno warto wybrać się na niego do profesjonalnego i sprawdzonego gabinetu dentystycznego. Coraz częściej też usługę tę świadczą kliniki medycyny estetycznej. Lekarz, który zna się na swoim fachu, zrobi wszystko, by pomóc pacjentowi w jak najmniej bolesny sposób.