Jakie są przyczyny żółtych zębów?

Jakie są przyczyny żółtych zębów?

Główną przyczyną żółknięcia zębów jest oczywiście palenie papierosów, ale to nie jedyny powód, przez który szkliwo zmienia swój naturalny odcień. Równie przykre dla niego konsekwencje niosą ze sobą pewne nawyki żywieniowe, strach przed wizytami u dentysty czy niewłaściwa pielęgnacja. Co zatem należałoby zmienić w swoim trybie życia, aby skutecznie zapobiec żółknięciu zębów?

Jakie są przyczyny żółtych zębów?

Jakie są przyczyny żółtych zębów?Jak zwykle wszystko zaczyna się od diety. W głównej mierze to właśnie ona powoduje zmianę kolorytu szkliwa. Szczególnie negatywne skutki dla jego wyglądu niesie ze sobą częste spożywanie kawy oraz herbaty, a także regularne picie czerwonego wina. Niektórzy radzą sobie ze skutkami ubocznymi tych nawyków żywieniowych poprzez przyjmowanie barwiących napojów przez słomkę. Jest to dość dobre, aczkolwiek uciążliwe rozwiązanie. Nie zawsze, gdy człowiek ma ochotę napić się kawy czy herbaty, trzyma przy sobie plastikową rurkę, która ochroniłaby jego szkliwo przed bezpośrednim kontaktem z intensywnymi barwnikami.

Wielu jest jednak miłośników kawy czy herbaty, którzy mimo swoich nawyków żywieniowych dalej chwalą się śnieżnobiałym uzębieniem. Z czego to wynika? Przede wszystkim z ich przyzwyczajeń. Najczęściej za każdym razem po zjedzeniu lub wypiciu produktu zawierającego intensywny barwnik od razu sięgają po szczoteczkę i pastę do zębów, by oczyścić jamę ustną z resztek pożywienia. Warto na pewno wyrobić sobie taki nawyk. A jeśli nie ma się okazji do standardowego umycia zębów, można sięgnąć przynajmniej po gumę do żucia, która delikatnie oczyści wnętrze jamy ustnej i przy okazji odświeży oddech.

Antybiotyki

Mało znaną przyczyną tzw. „żółtego uśmiechu” może być również częste przyjmowanie antybiotyków. Szczególnie negatywny wpływ na barwę szkliwa mają środki zaliczane do grupy tetracyklin. Najczęściej podaje się je dzieciom, dlatego należy uważać na to, aby kuracja przeprowadzana z ich pomocą trwała możliwie jak najkrócej. Zażółceniu mogą ulec również zęby tych pacjentów, którzy poddawani są leczeniu kanałowemu. Oczywiście jeśli zaistnieje taka potrzeba, zabieg należy przeprowadzić – w przeciwnym wypadku zęby może i pozostaną białe, ale za to sprawią znacznie więcej poważniejszych problemów.

Każdy powinien też zdać sobie sprawę z tego, że ludzkie zęby nie są z natury idealnie białe. Mają lekko żółtawy odcień, z którym nie powinno się na siłę walczyć, o ile nie wynika on z podanych wyżej przyczyn. Ścierając intensywnie szkliwo przy użyciu wybielających past, płynów i pasków, można mu niestety poważnie zaszkodzić.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *